Bramkarze: Józef Stogowski (TKS Toruń), Tadeusz Sachs (Legia Warszawa)
Obrońcy: Aleksander Kowalski (AZS Warszawa), Lucjan Kulej (AZS Warszawa), Kazimierz Sokołowski (Lechia Lwów), Kazimierz Materski (Legia Warszawa), Karol Weissberg (Pogoń Lwów), Czesław Godlewski (AZS Wilno), Tadeusz Adamowski (AZS Warszawa)
Napastnicy: Aleksander Tupalski (AZS Warszawa), Włodzimierz Krygier (Polonia Warszawa), Roman Sabiński (Pogoń Lwów), Jan Hemmerling (Pogoń Lwów), Karol Szenajch (Legia Warszawa), Józef Godlewski (AZS Wilno)
W powyższym zestawieniu nie ma reprezentantów “Gedanii”, której tenże blog jest poświęcony, a gdzie od 1929 r. funkcjonował Wydział Hokejowy. Właściwie nie wiem dlaczego, ponieważ Tadeusz Adamowski i Aleksander Tupalski grali wówczas w “Gedanii”. To legendy polskiego hokeja, które w latach 1930-1935 związane były z gdańskim klubem. Problem w tym, że fakt ten mało jest eksponowany w oficjalnych życiorysach obydwu zawodników, praktycznie nie ma o tym mowy w opracowaniach. A przecież grali w Gdańsku, trenowali tamtejszych zawodników, a Aleksander Tupalski był nawet szefem Wydziału Hokejowego. Obydwie postaci opiszę szerzej w książce, także ich karierę w Gdańsku, brakuje mi jednak zasadniczych danych:
1. Jak to się stało, że znaleźli się w Gdańsku i kiedy dokładnie to nastąpiło?
2. Dlaczego jako ich oficjalny klub podaje się A.Z.S. Warszawa? Czyżby byli z niego tylko urlopowani, oddelegowani do Gdańska?
Wiemy, że A. Tupalski studiował na Politechnice Gdańskiej, a Adamowski znalazł pracę w Gdyni. Czy treningi i praca w “Gedanii” były ich zajęciami pobocznymi, czy głównymi?
Pytania są zasadnicze i bardzo istotne. Nie jestem znawcą historii polskiego hokeja, może pytam o rzeczy już dawno wiadome? Proszę o pomoc. Nie dotarłem do pracy Władysława Zieleśkiewicza, Historia polskiego hokeja (2006). Może ktoś posiada i może zajrzeć? Będę wdzięczny.
Pisząc o tych czasach, rozważając różne kwestia można się cieszyć, że przetrwały różne okruchy tamtej historii, z audiowizualnymi włącznie. Polska zdobyła w Krynicy wicemistrzostwo Europy, grając ostatni mecz z Czechosłowacją. Mecz był żywy i dramatyczny, ale zakończył się bezbramkowym remisem. Wiele wiemy z różnych opisów i relacji. Szczęśliwie, możemy także jego fragmenty zobaczyć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz